KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4322321
nr 432 2321
1800-tal, sign, kloster, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 44 x 64
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
måndag 9 oktober 2006
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods